Wielkie sprzątanie Miejsca Pamięci w Lesie Krępieckim

on 03 czerwiec 2018
Odsłony: 1593

2018_06_las_krepiecki_1

Co roku uczniowie Zespołu Szkół w Kalinówce robią porządki wokół pomnika-grobowca na polanie w lesie krępieckim. Tym razem byli to uczniowie klasy III Gimnazjum w Kalinówce pod opieką wychowawcy p. Anny Jakimowicz i nauczycielki katechezy p. Beaty Korniłłowicz. Położony blisko Świdnika Las Krępiecki był w latach 1941–1944 miejscem tragicznej śmierci ponad 30 tysięcy osób: więźniów obozu na Majdanku, zamku lubelskiego, lubelskich Żydów
i mieszkańców okolic Świdnika. W największej masowej egzekucji w Lesie Krępieckim 3 listopada 1943 r. rozstrzelano 18 tysięcy Żydów.

Uczniowie naszej szkoły opiekują się tym miejscem od wielu lat. Poza tym z inicjatywy proboszcza miejscowej parafii – księdza Józefa Swatowskiego w ostatnią niedzielę maja odprawiana jest msza św. w intencji ofiar, a nasi uczniowie przygotowują krótki program artystyczny, mający na celu upamiętnienie tamtej straszliwej zbrodni i jej ofiar.

 

?>