Dni Majdanka 2015

on 21 październik 2015
Odsłony: 2965

17 października 2015 r. przedstawiciele Klubu Historycznego im. Armii Krajowej funkcjonującego przy Zespole Szkół w Kalinówce, w ramach odbywających się Dni Majdanka 2015, wzięli udział zwiedzaniu ekspozycji Państwowego Muzeum na Majdanku. Temat przewodni ekspozycji brzmiał „Więźniowie Majdanka – mozaika narodowości i wyznań w walce o przetrwanie za drutami Majdanka”. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych uczniowie z gimnazjum: Julia Chrząstowska (klasa II), Jakub Król (klasa II), Michał Jaworski (klasa I) i Łukasz Ryś ( (klasa II) razem z p. Mironą Sawicką zapoznali się z historią obozu KL Lublin oraz specyfiką okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej oraz oddali hołd ofiarom nazizmu. Uczniowie podczas zwiedzania zapoznali się z okolicznościami powstania obozu, zasadami jego funkcjonowania i warunkami bytowymi więźniów przetrzymywanych na terenie obozu. Dowiedzieli się również w jaki sposób była prowadzona polityka eksterminacyjna obejmująca więźniów rożnych narodowości (stosowanie cyklonu B, istnienie komór gazowych, sposób realizacji największego mordu w dziejach obozu - tzw. „krwawej środy”).

Historię obozu uczniowie poznali zwiedzając pod kierunkiem przewodnika między innymi tak zwane wystawy stałe urządzone w barakach poobozowych i ekspozycje plenerowe. Uczniowie zwiedzili między innymi prezentowaną w baraku 62 (dawnym warsztacie szewskim) wystawę „Więźniowie Majdanka”. Na ekspozycji, oprócz wielu zdjęć przypominających byłych więźniów obozu oraz oryginalnych eksponatów i dokumentów, obrazujących warunki bytowe więźniów, można było również zapoznać się z audiowizualnymi relacjami więźniów (np. Haliny Birenbaum – polsko-izraelskiej ocalonej z Holocaustu pisarki i tłumaczki).

W baraku nr 47 uczniowie mieli możliwość obejrzenia nietypowej instalacji „Shrin” upamiętniającej Bezimienne Ofiary Obozu. Na tę instalację składa się symboliczna kompozycja plastyczna (50 kul wykonanych z drutu kolczastego), utwór oratoryjny Zbigniewa Bargielskiego, fragmenty wspomnień więźniów Majdanka oraz modlitwy Polaków, Żydów, Rosjan i Romów w ich rodzimych językach. Wszystko łącznie tworzy przejmujący, zmuszający do refleksji klimat.

Więcej informacji odnośnie do zwiedzonego przez uczniów obozu pojawi się wkrótce na stronie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej https://sites.google.com/site/szkolnyklubarmiikrajowej/
943 -?>